župnija Podgrad - Zgodovina - Zgodovina župnije

Župnija Podgrad obsega sámo vas Podgrad, podružnici Račice in Sabonje ter kaplanijo Starod s pripadajočimi zaselki: Studena gora in Pavlica. Od leta 1999 se župniji Podgrad pridruži v soupravo vikariat Harije s podružnicama Tominje in Soze. Vas Podgrad leži na severni strani Istre (napis na starem pečatu se glasi: Officium Parrochiali SS. Cyrilli et Methodii Castri Novi Hystriae), ob vznožju nekdaj z borovim gozdom obraščenega hribčka, na katerem je s ceste lepo vidna ruševina starega gradu. Nahaja se ob glavni cesti približno na sredi med Trstom in Reko. Geografsko spada v »belo Istro«, ali bolje v »kamnito slovensko Istro«, po naravnih danostih zelo različno od krajev slovenskega Primorja. Rodovitne zemlje je malo, kljub obilnim padavinam z malo vode, z več neobdelovalne kot obdelovalne zemlje. Od teh mest, Trsta in Reke, je bilo v preteklosti veliko življenske odvisnosti. Naravno namreč je, da se kraji, ki so bili odvisni od poljedelstva, pašništva, živinoreje ipd., ekonomsko naslonijo na velika mesta. Kako je temu res, je pokazal začasno tudi nov čas, z ustanovitvijo samostojne države Slovenije. Z novimi državnimi mejami je prišlo do velikih gospodarskih sprememb, možnosti trajnih zaposlitev je vse manj, zaledje mesta Reke, ki je bilo povezano z našimi kraji, pa je sedaj v sosednji državi Hrvaški. V preteklosti je bilo drugače. Tako je nekdanja občina Podgrad obsegala tudi kraje, ki sedaj spadajo k sosednji državi: Mune, Žejane, Vodice, Brgud, ki ležijo tik ob sedanji državni meji. Tudi cerkveno pravno so obstajale povezave. Tako je bila sedanja župnija Jelšane (nekdaj sedež dekanije) močno vezana na kraje onkraj državne meje.